Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” staropolskim obyczajem powitał wielu gości na drugim Jarmarku Folklorystycznym. Jarmark Folklorystyczny został zorganizowany w niedzielne popołudnie, 31 sierpnia 2014 r. przez Katolicki Dom Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach. Na scenie w tym roku gościliśmy Zespół Pieśni i Tańca „Lesiaki” z Raniżowa, który działa od 2007 r. przy Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji, Zespół Taneczny „Maraton Boogie” z Giedlarowej, działający od 2008 r. pod patronatem Gminnego Ośrodka Gminy Leżajsk. Swoje umiejętności z gry na różnych instrumentach zaprezentowali uczniowie Społecznej Szkoły Muzycznej w Nisku oraz młodzi wokaliści z Grupy Wokalnej działającej w KDK „ARKA”. Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko koła garncarskiego, gdzie pan Adam Żelazko przekazywał arkana zanikającego zawodu i stoły z potrawami regionalnymi, przegotowanymi przez rodziców dzieci tańczących w „Racławicach”. Można było również skorzystać z super promocji przedstawionej przez Ośrodek Szkolenia Kierowców „MOTOS”, który we wrześniu oferuje najniższe ceny w okolicy, badania lekarskie na kat. B gratis i kwalifikacje zawodowe. Pomimo niesprzyjającej aury dla spotkań plenerowych, na podwórko „ARKI” przybyło wielu mieszkańców Racławic i okolic, tworząc wspólnie miłą i ciepłą atmosferę.
Przebieg Jarmarku Folklorystycznego zarejestrowała Telewizja Kablowa „Stella” ze Stalowej Woli. Zadanie było współfinansowane przez Gminę Nisko w ramach zadania „Pikniki Rodzinne w plenerze integrujące społeczność”.
24 sierpnia 2014 r. Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” z Katolickiego Domu Kultury „ARKA” na zaproszenie Burmistrza Gminy i Miasta Nisko Juliana Ozimka wystąpił z programem artystycznym z okazji Dni Niska - Święto Chleba 2014. Uroczystości niedzielne rozpoczęły się Mszą Świętą w Sanktuarium św. Józefa w Nisku, po której wszyscy zaproszeni goście i uczestnicy przemaszerowali na Stadion MKS „Sokół”, przy akompaniamencie Orkiestry Dętej MDK w Stalowej Woli. Zespół „Racławice” w programie taneczno - wokalnym pt. „Muzyka Świata„ zaprezentował rock and rolla, tańce białoruskie i rosyjskie oraz inscenizację „Smerfy”, którą zatańczyły najmłodsze dzieci Zespołu. Dominika z grupy wokalnej, działającej w KDK „ARKA” uświetniła koncert trzema utworami muzycznymi.
Po południu Zespół „Racławice” w liczbie stu tancerzy wyjechał do miejscowości Aleksandrówka w gminie Batorz na uroczystości dożynkowe, organizowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Batorzu. Koncert rozpoczęła najstarsza grupa suitą pieśni i tańców lasowiackich, witając chlebem całą zgromadzoną społeczność okolicznych miejscowości na czele z wójtem Batorza Henrykiem Michałkiem. W programie zaprezentowano tańce z regionu lubelskiego, rzeszowskiego, krakowskiego oraz tańce łowickie i rosyjskie. Dzieci zatańczyły „Smerfną zabawę”, a dostojne tańce narodowe polonez i mazur zakończyły koncert. Wójt i dyrektor GOK-u Teresa Michałek, dziękując za uświetnienie gminnych uroczystości, podkreślili kultywowanie tradycji polskiej poprzez pielęgnowanie kultury ludowej, zachowanej w tańcu, strojach i pieśniach.
W Katolickim Domu Kultury „ARKA”, w dniu 25 czerwca miało miejsce uroczyste zakończenie Roku Artystycznego 2013/2014. Na sali baletowej zgromadziła się cała społeczność Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” i kadra KDK „ARKA”. Uroczystość wręczania dyplomów za uczestnictwo w zajęciach i licznych koncertach rozpoczęła się od prezentacji muzycznych w wykonaniu członków grupy wokalnej. Dziewczynki zaśpiewały kilka utworów, opracowanych na zajęciach. Miła atmosfera towarzyszyła podsumowaniu tego roku, bogatego udziałem w Przeglądach i Festiwalach, m.in. Międzynarodowy Festiwal w Moskwie, II i III miejsca na „Garncu” w Łańcucie i „Złotym Gryfie” w Dębicy, Festiwal Kultury Chrześcijańskiej „Eutrapelia”, Spotkanie Młodych oraz udział w uroczystościach państwowych.
Licznie przybyli rodzice ze swoimi dziećmi podziękowali całej kadrze za całoroczny trud, wkładany w wychowanie dzieci i młodzieży na zajęciach tanecznych oraz kształtowanie postaw patriotycznych i chrześcijańskich.
Choreograf Jolanta Warchoł w imieniu pani dyrektor KDK „ARKA” Ewy Sęk złożyła gratulacje za aktywny udział oraz życzyła, aby nabyte doświadczenia i umiejętności zaowocowały i przyniosły radość, a wakacje upłynęły bezpiecznie.
W niedzielne popołudnie, 22 czerwca 2014 r., na boisku sportowym w Racławicach odbywał się „Piknik Rodzinny” zorganizowany przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Racławice, Radę Sołecką, Klub Sportowy i Towarzystwo Przyjaciół Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice”. Każdy, kto przyszedł mógł skorzystać z wielu atrakcji, m.in. dużym zainteresowaniem cieszyły się występy zespołów wokalnych, tanecznych i muzycznych. Dla najmłodszych nie brakowało urządzeń zabawowych, gier i konkursów. Odbyły się również pokazy strażackie, ratownictwa medycznego oraz można było zapisać się na kursy prawa jazdy prowadzone przez Ośrodek Szkolenia Kierowców „MOTOS”, które odbywać się będą na miejscu w Racławicach. W programie nie zabrakło koncertu Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice”, który w swym godzinnym programie zaprezentował różnorodność form tanecznych, były to tańce regionalne, narodowe, tańce innych narodów (polka białoruska), inscenizacje oraz rock and roll. Z Katolickiego Domu Kultury „ARKA” obok Zespołu zaprezentowała się Dominika Sieczka, solistka grupy wokalnej, działającej od marca br. pod ręką Katarzyny Rokoszyńskiej. Występ młodych artystów zgromadził przed sceną wielu sympatyków Zespołu, cały koncert został miło przyjęty, o czym świadczyły gromkie oklaski.
W niedzielę, 25 maja w Sanktuarium w Stalowej Woli - Rozwadowie, w samo południe miało miejsce doniosłe wydarzenie. Ordynariusz Sandomierski Ks. Bp Krzysztof Nitkiewicz dokonał koronacji słynącego łaskami obrazu Matki Bożej Szkaplerznej. Uroczystość rozpoczęła się od procesji z wizerunkiem Matki Bożej Szkaplerznej, przed którym szła reprezentacyjna grupa Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” w strojach szlacheckich i poczty sztandarowe. Obrzęd koronacji składał się z dwóch części: z dziękczynienia i wezwania oraz nałożenia koron Dzieciątku Jezus i Matce Bożej. Homilię wygłosił Bp. Ignacy Dec podkreślając rangę wydarzenia i uświadamiając wiernym czym jest koronacja, jakie łaski mogą spływać na każdego kto prosi, zwrócił także uwagę na posłuszeństwo Maryi i oddanie Bogu. Na zakończenie uroczystości kustosz sanktuarium, Ks. Jan Folcik dokonał aktu zawierzenia parafii Matce Bożej Szkaplerznej.
Dzień wcześniej, na zaproszenie księdza proboszcza Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” z Katolickiego Domu Kultury „ARKA” wystąpił z godzinnym koncertem w hołdzie Najświętszej Maryi Pannie w rozwadowskim wizerunku. Podczas koncertu wystąpiły dzieci i młodzież z czterech grup Zespołu, prezentując tańce narodowe i regionalne i tym samym propagując piękno kultury polskiej, tak mocno związanej z tradycjami chrześcijańskimi.
W dniach 16 - 21 maja 2014 r. grupa reprezentacyjna z Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” z Katolickiego Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej przebywała w stolicy Rosji na zaproszenie pana Renata Ganijewa, Prezydenta Centrum Twórczości Dzieci i Młodzieży w Moskwie. Podróż z Warszawy do Moskwy Zespół odbył samolotem, przybywając na lotnisko Szeremietiewo. W czasie pobytu grupa mieszkała w hotelu w dzielnicy Izmajłowo i dużo zwiedzała. W ramach Międzynarodowego Festiwalu - Moskwa - Miasto Pokoju w Domu Muzyki Zespół zaprezentował dwa tańce narodowe kujawiaka z oberkiem wzbudzając zachwyt wśród publiczności. Podczas drugiego koncertu Zespół „Racławice” zaprezentował na scenie w Domu Sztuk cztery tańce narodowe w strojach łowickich kujawiak z oberkiem i w kontuszach poloneza i mazura na Międzynarodowym Święcie Tańca „Korowód Przyjaźni”, w którym uczestniczył również zaprzyjaźniony Zespół Tańca Narodowego „Razzadory”. Uczestnictwo w Festiwalu zaowocowało nawiązaniem nowych kontaktów, m. in. Zespół otrzymał zaproszenie na Festiwal do Maroka. Nie brakowało również atrakcji turystycznych. Dziewczęta i chłopcy zobaczyli symbol Moskwy - Kreml. Na Placu Czerwonym obejrzeli Mauzoleum Lenina, budynek GUM-u, cerkiew Wasyla Błogosławionego, również podziwiali zmianę warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza i odpoczywali w Parku Aleksandrowskim. Spacerowali także słynnym Arbatem. W niedzielę Zespół uczestniczył w polskim kościele we Mszy Świętej. Odwiedził także Izmaiłowski kreml i park. W ostatnim dniu wyjazdu odbył się rejs po rzece Moskwa, skąd uczestnicy wycieczki podziwiali m.in. stadion na Łużnikach, skocznię narciarską, Moskiewskie Międzynarodowe Centrum Biznesowe, Cerkiew Chrystusa Zbawiciela, pomnik cara Piotra I, wahadłowiec Buran, Kreml, Dom Muzyki, fabrykę czekolady. Środkiem lokomocji najczęściej było Metro Moskiewskie z pięknymi i niepowtarzalnymi architektonicznie stacjami. Jednym z punktów programu był spektakl pt. „Złoty sezon” w Moskiewskim Cyrku Nikulina, gdzie Zespół podziwiał kunszt sztuki cyrkowej w wykonaniu największych artystów o sławie międzynarodowej.
Wspaniała podróż do Moskwy była możliwa dzięki wieloletniej współpracy pomiędzy panią Ewą Sęk, dyrektorem Katolickiego Domu Kultury „ARKA” a panem Renatem Ganijewem, którzy współpracując promują walory kulturowe obu narodów.
Pełni wrażeń Zespół z wyjazdu powrócił również drogą powietrzną, lądując w Warszawie na lotnisku im. F. Chopina.
W sobotnie, majowe popołudnie, 10 maja na zaproszenie Ks. Mariusza Krasuli, organizatora Dekanalnego Dnia Wspólnoty Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” wyjechał do miejscowości Potoczek w województwie lubelskim. Koncert rozpoczęła najstarsza grupa suitą pieśni i tańców lasowiackich, witając gospodarzy chlebem i lasowiackim pozdrowieniem. W programie koncertu dzieci i młodzież zatańczyły tańce regionów lasowiackiego, rzeszowskiego i lubelskiego. Najmłodsza grupa z Zespołu wystąpiła w dwóch inscenizacjach tanecznych „Owieczki” i „Smerfy” wzbudzając duży aplauz. W repertuarze Zespołu pielęgnowane są nie tylko tańce ludowe, ale również inne formy tańca. Dziś brawurowo tancerze wykonali „rock and rolla”. Tańce narodowe polonez i mazur zakończyły 1,5. godzinny koncert. Specjalną dedykacją dla wszystkich matek była piosenka „Do Ciebie Mamo” zaśpiewana przez Dominikę Sieczkę. Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” z Katolickiego Domu Kultury „ARKA” w Racławicach został bardzo ciepło przyjęty przez organizatorów, władze lokalne i mieszkańców, którzy licznie zgromadzili się przed sceną. W finale na scenie wystąpiło ponad 100 osób biorących udział w koncercie i zaśpiewało „Jak długo na Wawelu”. Na ręce Ks. Mariusza Zespół przekazał pamiątkowe foldery.
8 maja, w dniu uroczystości świętego Stanisława Biskupa i Męczennika reprezentacja młodzieży Katolickiego Domu kultury „ARKA” uczestniczyła w kościele parafialnym w Racławicach we Mszy Świętej Odpustowej koncelebrowanej pod przewodnictwem Ks. Franciszka Greli. W homilii zostały przybliżone życiorysy postaci Świętego Stanisława ze Szczepanowa, Świętego Wojciecha i Świętego Jana Pawła II. Ksiądz zwrócił się do parafian, aby prosili o wstawiennictwo Świętych dla Ojczyzny, by mogła się rozwijać, a rodziny polskie miały godne warunki do rozwoju życia. Na zakończenie uroczystej liturgii wystawiono Święty Sakrament i odśpiewano Te Deum. Ksiądz proboszcz Jan Kądziołka podziękował parafianom i gościom i delegacji Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice”, podkreślając stałą obecność Zespołu w życiu parafii.
Delegacja Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” w dniu 3 maja 2014 r. wzięła udział w niżańskich obchodach 223. Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W samo południe, w Sanktuarium Św. Józefa rozpoczęła się Msza Święta pod przewodnictwem księdza proboszcza Franciszka Greli, który w homilii nawiązał do liturgicznego święta Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski oraz do uroczystości związanych z uchwaleniem w 1791 roku Konstytucji. Po Mszy Świętej delegacje złożyły kwiaty przed figurą Matki Bożej Bolesnej, a następnie przeszły na Plac Wolności, na którym podniesiono flagę państwową na maszt przy hymnie narodowym. Burmistrz Gminy i Miasta Nisko przemówił do zebranych podkreślając wartości patriotyczne. Odczytano Apel Pamięci, który zakończyła salwa honorowa. Przedstawiciele środowiska złożyli wieńce i kwiaty przed Pomnikiem Wdzięczności.
W Spółdzielczym Domu Kultury w Stalowej Woli, 2 maja odbył się Koncert Jubileuszowy „W sieci” z okazji XV lecia Zespołu Tańca Współczesnego „Pasja”. Koncert rozpoczęła Urszula Wieczorek, choreograf Zespołu, witając wszystkich przybyłych gości. W programie zaprezentowano układy taneczne, łączące różne formy tańca współczesnego, jazzowego i akrobatyki tanecznej. Na scenie wystąpili absolwenci i obecnie tańczący, którzy wspólnie zatańczyli w finale koncertu. Miłym akcentem były podziękowania tancerzy osobom, które przyczyniły się do powstania Zespołu, pracownikom SDK, pani Uli Wieczorek oraz przybyłym gościom. Delegacja Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” złożyła gratulacje i życzenia dalszych sukcesów artystycznych, przekazując List Gratulacyjny w imieniu pani Ewy Sęk dyrektora Katolickiego Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach. Na zakończenie uroczystości odśpiewano wspólnie „Sto lat” i wjechał jubileuszowy tort, którym wszyscy poczęstowali się. Każdy gość otrzymał prezent od członków Zespołu - ręcznie wykonane serduszko piernikowe.
Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” na zaproszenie pani Renaty Partyki dyrektora Gimnazjum Nr 1 w Nisku zatańczył 3 układy ze swojego bogatego repertuaru, uświetniając apel z okazji 223. Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Grupa IV rozpoczęła uroczystość kujawiakiem z oberkiem w strojach łowickich. Gimnazjaliści przybliżyli wydarzenia historyczne związane z przypadającą rocznicą. Miłym akcentem tanecznym był brawurowo zatańczony rock and roll, który porwał zebranych uczniów i wzbudził duży aplauz wśród młodych odbiorców. Program artystyczny zakończyli tancerze z „Racławic” dwoma tańcami narodowymi polonezem i mazurem w strojach szlacheckich. Dyrekcja, grono nauczycielskie i społeczność uczniowska dziękowali za zaprezentowany kunszt taneczny i przybliżenie polskich tańców oraz wyrazili dumę ze swoich uczniów tańczących w Zespole.
W Niżańskim Centrum Kultury „Sokół” zaprezentowano wernisaż wystawy malarstwa i grafiki Józefa Sroki. Autor prac jest od wielu lat związany z Katolickim Domem Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach i Zespołem Pieśni i Tańca „Racławice”. Współtworzył scenografie i rekwizyty do koncertów, spektakli i programów artystycznych. Tym samym zaprzyjaźniony Artysta wpłynął znacząco na tworzony wizerunek artystyczny spektakli i koncertów, a także na sukcesy artystyczne tego środowiska. Pan Józef prowadził w „ARCE” przez wiele lat koło plastyczne dla dzieci i młodzieży. W dniu 13 kwietnia 2014 r. delegacja Zespołu uczestniczyła w otwarciu wystawy Pana Józefa. Po zaprezentowaniu prac i przybliżeniu osiągnięć artystycznych Twórcy, zaproszono przybyłych gości na krótki program wokalny do sali kinowej. Składane gratulacje i podziękowania od naszej delegacji symbolicznie wyrażają naszą pamięć i uznanie oraz wdzięczność za wkład pracy twórczej w nasz rozwój. Na podkreślenie zasługuje fakt, że Pan Józef zawsze z wielkim sercem angażował się całkowicie pro bono i non profit w przedsięwzięcia „ARKI” i Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice”.
W czwartą rocznicę Katastrofy Smoleńskiej, w której 10 kwietnia 2010 roku zginęło 96 osób - elita Polskiego Narodu na czele z Prezydentem Polski Lechem Kaczyńskim, w Sanktuarium Świętego Józefa w Nisku parafianie, delegacja PiS, delegacja Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” z Katolickiego Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach uczestniczyła w uroczystej Mszy Świętej koncelebrowanej w intencji Ojczyzny. Ks. proboszcz Franciszek Grela w homilii oddał cześć i pamięć, tym którzy zginęli oraz podkreślił, jak ważne jest pielęgnowanie pamięci o historii swego kraju. Po Mszy Świętej delegacje PiS i ZPiT „Racławice” złożyły kwiaty przed Tablicą Katyńską.
W słoneczną niedzielę, 30 marca 2014 r. Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” wyjechał do Dębicy na VI Podkarpacki Przegląd Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Tanecznych „Złoty Gryf 2014”. W kategorii taniec ludowy, w wieku 7-12 lat wystąpiła druga grupa ze suitą pieśni, tańców i zabaw lubelskich, zdobywając „SREBRNY GRYF”. Grupa reprezentacyjna Zespołu w strojach szlacheckich, dwoma tańcami narodowymi: polonezem i mazurem wytańczyła również „SREBRNY GRYF”. Jury w składzie Romuald Kalinowski, Alina Kościółek - Rusin i Stanisław Wiktor podkreślili, że przegląd w Dębicy jest jedną z największych i najpoważniejszych konfrontacji tanecznych zespołów w województwie podkarpackim. W tym roku dołączyły również zespoły z Małopolski, w tym m.in. z Krakowa.
W piątek 28 marca 2014 r. w Miejskim Domy Kultury w Łańcucie odbył się V Wojewódzki Przegląd Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Tańca Ludowego „GARNIEC 2014”. W organizowanym przez MDK i Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu Pieśni i Tańca „Łańcut” przeglądzie brało udział 22 zespoły, które prezentowały licznie zgromadzonej publiczności oraz jury, swoje najlepsze układy taneczne. Była to prawdziwa konfrontacja artystycznych dokonań zespołów tańca ludowego, wymiana doświadczeń a także kultywowania polskich tradycji ludowych.
Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” zaprezentował tańce w dwóch kategoriach wiekowych, od lat 7 do 12 zatańczyła grupa III i od lat 13 do 19 - grupa IV. Młodsza grupa suitą pieśni, tańców i zabaw lubelskich wytańczyła II miejsce. Rywalizacja była bardzo duża. Na scenie w tej kategorii zespoły zaprezentowały 17 układów tanecznych o bardzo wysokim poziomie artystycznym. Najstarsza grupa Zespołu wykonała dwa tańce narodowe poloneza i mazura, zdobywając III miejsce na 13 układów przedstawionych w tej kategorii wiekowej.
Jury po długich obradach podkreśliło zaangażowanie młodego pokolenia, zrzeszonego w zespołach ludowych w kultywowanie tradycji naszych ojców. Dziękowali opiekunom i choreografom za pasję rozbudzaną wśród dzieci i młodzieży oraz dbanie o dobór repertuaru oraz promowanie twórczości wokalnej, muzycznej i tanecznej.
22 marca 2014r. Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” z Katolickiego Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach, jako jedyny zespół z Gminy i Miasta Nisko, brał udział w VI Podkarpackim Przeglądzie Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Tanecznych „ZŁOTY GRYF 2014” w Dębicy. Wystąpił w kategorii „Formy Różne 13 - 18 lat” z tańcem „Lekcja fizyki”. W tej kategorii wystąpiło 25 Zespołów Tańca Współczesnego, które zaprezentowały na scenie wysoki poziom techniczny i artystyczny. Grupa młodzieżowa z „Racławic” wytańczyła WYRÓŻNIENIE, z którego tym bardziej jesteśmy dumni, gdyż pozostałe 34 grupy specjalizują się w formach tańca współczesnego. Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” posiada bardzo bogaty repertuar tańców ludowych, które są naszą wizytówką, jak również inscenizacje, miniatury taneczne i tańce innych narodów.
15 marca 2014 r. Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” koncertował w Publicznej Szkole Podstawowej nr 4 w Nisku - Podwolinie. Koncert nasz związany był z Inauguracją Warsztatów Tanecznych, które w tej szkole będą prowadzone przez instruktorów tańca z KDK „ARKA” przez okres dwóch miesięcy. Nasz barwny koncert został bardzo serdecznie przyjęty przez dzieci, młodzież, grono pedagogiczne oraz rodziców. Kolorowe kostiumy, gromkie przyśpiewki i piękne tańce wszystkich zachwyciły. Po raz kolejny okazało się, że kultura ludowa każdemu człowiekowi „w duszy gra” i stanowi kanwę do dobrej zabawy. Podczas koncertu dzieci z widowni miały możliwość poznania „polki lubelskiej”, uczyły się tych kroków chętnie i widać było w nich duży potencjał taneczny. Mamy nadzieję, że nasze warsztaty będą cieszyły się dużym powodzeniem i wezmą w nich udział wszyscy uczniowie z tej szkoły.
Koncert odbył się w ramach realizacji operacji „Organizacja warsztatów z tańca ludowego oraz przeprowadzenie działań organizacyjno - promocyjnych ZPiT „Racławice”, współfinansowanej z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie ze Środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 Leader Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013”.
J. E. Ks. Biskup Edward Frankowski 14 marca 2014 r wizytował parafię pw. Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika w Racławicach. Jednym z punktów programu były odwiedziny w Katolickim Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej. Zacnego Gościa wraz z proboszczem parafii ks. Janem Kądziąłką na Sali Kameralnej powitały dzieci i młodzież z Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” wraz z rodzicami, dyrektorem KDK „ARKA” panią Ewą Sęk i prezesem Towarzystwa Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” panią Agnieszką Rup. Zespół w narodowych strojach ludowych zaśpiewał pieśń powitalną pt. „Okaż mi Boże ...”. Najmłodsze dzieci w imieniu całego Zespołu złożyły życzenia Ks. Biskupowi z okazji Jubileuszu 25 - lecia Sakry Biskupiej i wręczyły róże. Po przedstawieniu działalności KDK „ARKA” i ZPiT „Racławice” głos zabrał Prezes Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Nisku Stanisław Chwiej oraz Senator RP Janina Sagatowska. Ks. Biskup w swoim słowie podkreślił wartości zadań podejmowanych i realizowanych przez 28 lat działalności Zespołu i 18 lat istnienia KDK „ARKA”. Zwracając się do rodziców i kadry wyraził wdzięczność za formowanie młodego pokolenia w kontekście tradycji katolickiej i polskiej oraz zachowanie wartości naszych ojców. Następnie cała społeczność „ARKI” udała się do kościoła parafialnego na nabożeństwo Drogi Krzyżowej i udział w uroczystej Mszy Świętej, podczas której Ksiądz Biskup udzielił Sakramentu Bierzmowania. W czasie homilii Ksiądz Biskup zwrócił się do młodzieży, określając ich „wiosną młodych”, a parafianom podziękował za chrześcijańską solidarność, za dbałość o świątynię, która jest pomnikiem, dumą i radością. Jeszcze raz podkreślił działalność KDK „ARKA” i Zespołu „Racławice”, doceniając ogromny wysiłek wkładany w ćwiczenia, dbałość o stroje, a przez to budowanie pięknej Polski.
Po Mszy Świętej w KDK „ARKA” odbyło się posiedzenie Zgromadzenia Założycieli i Rady KDK „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach, na którym był obecny J. E. Ks. Biskup Edward Frankowski.
Jesteśmy wdzięczni za spotkanie, które miło będziemy wspominać.
Delegacja Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” w dniu 9 marca 2014 r. uczestniczyła w obchodach 25 - lecia Sakry Biskupiej Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Edwarda Frankowskiego.
Uroczystości w Bazylice Katedralnej w Sandomierzu rozpoczęła Msza Święta z udziałem Biskupa Krzysztofa Nitkiewicza, zacnego Jubilata Biskupa Edwarda Frankowskiego, księży, sióstr zakonnych, przedstawicieli różnych środowisk kulturalno - naukowych oraz licznie przybyłych wiernych. Biskup Nitkiewicz witając przybyłych podkreślił zaangażowanie Biskupa Frankowskiego w pracy duszpasterskiej, zasługi dla Polski, Kościoła oraz środowiska lokalnego. Ks. Jan Butryn w homilii przybliżył drogę duszpasterską od przyjęcia święceń kapłańskich, nominacji biskupiej, podejmowane i zrealizowane dzieła na rzecz duchowego rozwoju człowieka oraz budowanie solidarności wśród ludzi pracy. Po Mszy Świętej dzieci z Zespołu złożyły życzenia wręczając bukiet róż i laurkę.
Cała społeczność Katolickiego Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej
w Racławicach wyraża wdzięczność Panu Bogu za dar posługi Księdza Biskupa:
Delegacja dzieci z najmłodszej grupy Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” na zaproszenie Dyrekcji Przedszkola Niepublicznego „DoMMisia” w Nisku 6 marca 2014 r. zaprezentowała tańce i zabawy ze swojego repertuaru. W ramach programu „Rozwijamy zainteresowania” dzieci z przedszkola nie tylko poznały układy taneczne, również wybrane stroje m.in. Krakowskie oraz do inscenizacji „Misie dwa”.
Szanowni Państwo,
zwracamy się z wielką prośbą do wszystkich ludzi dobrej woli, aby 1% swojego podatku przekazali Państwo na Towarzystwo Przyjaciół Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice”.
Katolicki Dom Kultury „ARKA” im. św. Jadwigi Królowej w Racławicach prowadzi szerokie działania na rzecz wychowania dzieci i młodzieży w kulturze polskiej. Będziemy bardzo wdzięczni, jeżeli wybiorą Państwo Towarzystwo Przyjaciół Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” Organizację Pożytku Publicznego, zarejestrowaną w Krajowym Rejestrze Sądowym pod numerem KRS - 00000 64505, aby przekazać 1 % swego podatku. Towarzystwo Przyjaciół Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” ma status Organizacji Pożytku Publicznego, oznacza to, że zgodnie z Ustawą o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, każdy z Państwa może zadecydować do dnia 31 kwietnia 2014 roku o przekazaniu 1% swojego podatku dochodowego za rok 2013 na wsparcie Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice”.
Delegacja Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” i pracownicy Katolickiego Domu Kultury „ARKA” w dniu 10 lutego uczestniczyli w uroczystości pogrzebowej w kościele pw. Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika w Racławicach. Wraz z rodziną, przyjaciółmi, współpracownikami i mieszkańcami Racławic żegnaliśmy śp. Jana Mroza, człowieka pełnego ciepła i stoickiego spokoju, obdarzonego talentem muzycznym. Swoje życie zawodowe związał z Filharmonią Rzeszowską, Domem Kultury w Stalowej Woli, jak również grał w kapeli Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice”. W naszej pamięci pozostaje wieczór muzyczny pt. „Janko Muzykant”, zorganizowany w „ARCE” 2010 r., poświecony Jego życiu i twórczości.
8 lutego 2014 r. Niżańskie Centrum Kultury „Sokół” w Nisku organizowało IX Przegląd Tańca Sportowego „Zapasy taneczne” w Zespole Szkół Nr 2 w Nisku. Grupa młodzieżowa z Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” brawurowo zatańczyła rock and roll'a. W przeglądzie wzięło udział 21 zespołów, które zaprezentowały programy w czterech kategoriach. Patronat nad imprezą objął Burmistrz Gminy i Miasta Nisko. ZPiT „Racławice” wystąpił w kategorii show dance i jako jedyna grupa zatańczył w parach. Zaprezentowane ewolucje, rytmika, żywiołowość i radość wzbudziły ogólny zachwyt i aplauz publiczności. Przeglądowi towarzyszył zdrowy duch rywalizacji, przebiegającej w atmosferze dobrej zabawy. Nasz Zespół reprezentował Gminę i Miasto Nisko.
W tym roku, w okresie świąteczno - kolędowym Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” z Katolickiego Domu Kultury „ARKA” zaprezentował Misterium Bożego Narodzenia na zaproszenie księży proboszczów z poszczególnych parafii: pw. Matki Bożej Królowej Polski; 5 stycznia 2014 r., Nisko - Malce; proboszcz - Ks. Bogdan Łubik :pw. Matki Bożej Fatimskiej; 6 stycznia 2014 r., Nisko - Osiedle Tysiąclecia; proboszcz - Ks. Adam Kochmański : pw. Matki Bożej Bolesnej; 19 stycznia 2014 r., Przędzel; proboszcz - Ks. Leszek Kruzel : pw. Trójcy Przenajświętszej; 26 stycznia 2014 r., Zaklików; proboszcz - Ks. Henryk Krzyżanowski Misterium przybliża historię zawierzenia Polski Maryi i ukazuje wszystkie stany społeczeństwa, podążające do żłóbka i oddające cześć Nowonarodzonemu Dzieciątku. Wymownym akcentem jest ukazanie relacji miedzy polską rodziną, a Rodziną Świętą. Symboliczne i niepowtarzalne jest gromadzenie się przy wspólnym stole i łamanie się Opłatkiem. Dzieci i młodzież zostały ciepło i serdecznie przyjęte przez gospodarzy i wszystkich parafian.
W dniu, w którym Kościół Katolicki wspomina Świętego Jana Apostoła i Ewangelistę, tj. 27 grudnia w Katolickim Domu Kultury „ARKA” w Racławicach odbyło się tradycyjne spotkanie opłatkowe. Dzieci i młodzież z Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” zaprezentowały Misterium Bożonarodzeniowe, które spotkało się z ciepłym przyjęciem przez licznie przybyłych gości, rodziny i absolwentów. Program w wykonaniu młodych artystów wzbudził emocje, które pogłębiły przeżycia związane z okresem Bożego Narodzenia. Atmosfera była uroczysta i podniosła i w pełni oddała klimat stajenki betlejemskiej.
Na zakończenie spotkania Prezes Towarzystwa Przyjaciół Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” Agnieszka Rup w imieniu dyrektora KDK „ARKA” Pani Ewy Sęk i całej kadry podziękowała dzieciom, młodzieży i rodzicom za owocną współpracę, za zrealizowane zadania, sukcesy odniesione na przeglądach i festiwalach. Złożyła życzenia wszelkiej pomyślności, zdrowia i zapału do realizacji nowych zadań w nadchodzącym 2014 Roku. Cała społeczność podzieliła się opłatkiem pobłogosławionym przez ks. Jana, proboszcza parafii Racławice.
W piątek, 6 grudnia 2013 r. do siedziby Katolickiego Domu Kultury „ARKA” w godzinach wieczornych przybył Święty Mikołaj z workiem pełnym prezentów. Na sali baletowej czekały dzieci i młodzież należąca do Zespołu Pieśni Tańca „Racławice” wraz z rodzicami. Czas oczekiwania umilali śpiewem. Mikołaj po wysłuchaniu piosenek porosił o prezentacje taneczne. Najmłodsze dzieci zatańczyły inscenizację „Owieczki”, grupa druga zespołu zatańczyła tańce krakowskie, a starsze grupy zaśpiewały piosenki z repertuaru zespołowego. Mikołaj bardzo cieszył się, że w „ARCE” zastał tak liczne grono młodych ludzi. Po rozdaniu paczek dzieci na pamiątkę spotkania zrobiły zdjęcie z Gościem, który przybył do nas z daleka.
W niedzielę w Uroczystość Chrystusa Króla, 24 listopada 2013 r. w Bazylice Katedralnej w Sandomierzu Pasterz Diecezji Ks. Biskup Krzysztof Nitkiewicz odprawił Mszę Świętą zamykającą Rok Wiary. Do serca Diecezji przybyło wielu wiernych, przedstawicieli ruchów i stowarzyszeń katolickich. Z Katolickiego Domu Kultury „ARKA” w Racławicach do Sandomierza udała się delegacja Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” wraz z Pocztem Sztandarowym. Podczas homilii Pasterz Diecezji dziękował za wiarę, która jest łaską i rodzi się z tego co się słyszy i widzi. W opisie Ewangelii dobry łotr zauważa i odkrywa kim jest Jezus Chrystus. Prosi Chrystusa by zachował go w swoim sercu i doznaje niezawodnego Miłosierdzia. Pan Jezus po to przyszedł na Ziemię by nas wesprzeć, dlatego pozwólmy Mu by nami kierował i zarządzał naszym życiem. W czasach, kiedy ludzie są tak mało życzliwi sobie i nie mogą na siebie liczyć potrzeba nam ożywienia naszej wiary i zawierzenia naszych spraw Bożemu Miłosierdziu. Kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a On w nim. Zamknięcie Roku Wiary stanowi okazję do modlitewnej wdzięczności za łaski mijającego czasu oraz do wołania o przymnożenie nam wiary, zwłaszcza w obliczu różnych trudności. Podczas adoracji Najświętszego Sakramentu odśpiewano „Ciebie Boga wysławiamy” za dar chrztu i wiary.
11 listopada 2013 r. w dniu Święta Niepodległości w Katolickim Domu Kultury „Arka” w Racławicach odbył się uroczysty koncert w ramach realizacji zadania „Zakup strojów regionalnych i promocja kultury ludowej” z zakresów małych projektów w ramach działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” objętego PROW na lata 2007 - 2013.
W Sali Kameralnej nie zabrakło wiernej publiczności Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice”, rodziców, przyjaciół i mieszkańców Racławic. W programie patriotycznym grupa dziecięca i młodzieżowa zaprezentowała tańce narodowe Poloneza i Mazura oraz suity tańców lasowiackich, rzeszowskich i opoczyńskich.
Polskie tańce ludowe uświetniły obchody 95. rocznicy Odzyskania Niepodległości i zostały ciepło przyjęte przez zgromadzonych widzów.
W dniu 95. rocznicy Odzyskania Niepodległości, 11 listopada o godzinie 12 w Sanktuarium Świętego Józefa w Nisku rozpoczęła się uroczysta Msza Święta sprawowana za Ojczyznę. W homilii ksiądz kapelan Wojska Polskiego podkreślił pamięć o niepodległości, odzyskanej z wielkim trudem i za cenę wielu ofiar po 123 latach niewoli pod zaborami trzech mocarstw. Wspomniał również o patronie dnia dzisiejszego Świętym Marcinie, który pomógł biedakowi okrywając go swoim płaszczem. Po Mszy Świętej delegacja Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” z KDK „ARKA” wzięła udział w uroczystościach i złożyła kwiaty przed Pomnikiem Wolności.
Wieczorem w Jeżowem na zaproszenie Wojskowego Komendanta Uzupełnień w Nisku ppłk. Leszka Stępnia reprezentacyjna grupa Zespołu zatańczyła Poloneza Rycerskiego do muzyki Benedykta Konowalskiego oraz Mazura do muzyki Stanisława Moniuszki uroczyście rozpoczynając bal oficerów wojska, policji i straży pożarnej z powiatów niżańskiego i stalowowolskiego, organizowanego dla uczczenia Święta Niepodległości.
W sobotę, 9 listopada 2013 r. delegacja Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” z Katolickiego Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach uczestniczyła w obchodach jubileuszowych z okazji 60 - lecia istnienia Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli. Uroczystość rozpoczęła się dostojnym Polonezem A - dur do muzyki F. Chopina w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Lasowiacy” i suitą pieśni i tańców śląskich. Nie zabrakło odznaczeń i gratulacji dla pracowników oraz artystów amatorów, którzy przez lata kreowali kulturę miasta. Gromkimi brawami witano Alojzego Szopę, Ewę Wojciechowską, Stanisława Sądeja i Edwarda Kotłowskiego. Przyznano nagrody Ministra Kultury, Wojewody Podkarpackiego, Prezydenta Miasta Stalowa Wola i Rady Miasta. W imieniu pani dr Ewy Sęk, dyrektora Katolickiego Domu Kultury „ARKA” delegacja przekazała gratulacje i wyrazy uznania za dotychczasowe osiągnięcia na licznych polach działalności artystycznej, niestrudzony wysiłek w upowszechnianiu tradycji kulturowych i dostarczanie wszystkim radości przez ten czas, życząc dalszej wytrwałości w pracy twórczej we wpajaniu kolejnym pokoleniom miłości do Kraju Ojczystego poprzez propagowanie programów wokalnych, tanecznych, teatralnych i innych form artystycznych, prowadzonych przez znakomitą Kadrę. Po oficjalnej części na scenie w programie artystycznym zaprezentowały się zespoły działające w Miejskim Domu Kultury.
W kościele parafialnym pw. Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika w Racławicach delegacja Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” uczestniczyła w uroczystej Mszy Świętej, sprawowanej 26 października 2013 r., w 6-tą rocznicę śmierci Ks. Mieczysława Porawskiego. W homilii Ks. dr Tomasz Moskal przybliżył postać zmarłego proboszcza, który „wrósł w tę racławicką ziemię ...” przez ponad 50 lat pełnienia funkcji proboszcza. Przypomniał jego cierpliwą kapłańską posługę przy ołtarzu, konfesjonale i życzliwość wobec człowieka. Na zakończenie przytoczył słowa Bp. Andrzeja Dzięgi „Wydaje się nam, że jego postać za chwilę się pojawi, wyjdzie z konfesjonału i swoim szybkim krokiem przejdzie przez kościół, po drodze uśmiechając się do kogoś, a jednocześnie wpatrzony przed siebie, jakby wiedział, że przed nim jeszcze droga daleka”. Parafianie ufundowali tablicę pamiątkową, która została poświęcona na zakończenie Mszy Świętej przez obecnego proboszcza Jana Kądziołkę. Dziękując parafianom za pamięć i modlitwę, Ks. Jan skierował słowa podziękowania do delegacji Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” i poprosił o przekazanie ich dyrektorowi Katolickiego Domu Kultury „ARKA” pani Ewie Sęk. Każdego roku w rocznicę śmierci delegacja Zespołu uczestniczy we Mszy Świętej by podziękować za posługę kapłańską, i prosić Pana Boga o łaskę obcowania ze świętymi w wieczności. Ksiądz Mieczysław był jednym z Założycieli Katolickiego Domu Kultury „ARKA”, zawsze błogosławił działalności Zespołu, ofiarował swoją miłość i wspierał nas nie tylko duchowo, ale i materialnie.
W piątek, 25 października 2013 r. grupa dziecięca z Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” promowała tradycje i folklor lasowiacki w szkołach podstawowych w Gminie Nisko. Odwiedziliśmy PSP Nr 5 w Nisku, PSP Nr 1 w Nisku oraz Zespół Szkół w Zarzeczu. W naszym programie opowiadaliśmy o życiu dzieci w dawnych czasach, prezentowaliśmy zabawy ludowe, uczyliśmy dzieci śpiewać i tańczyć „po lasowiacku”. Dzieci ze szkół chętnie włączały się we wszystkie proponowane zabawy, z dużym zaangażowaniem i entuzjazmem podejmowały nasze inicjatywy. Wśród radości i śmiechu przyznały, że dawne formy spędzania wolnego czasu były bardzo atrakcyjne. W ramach tej lekcji Zespół „Racławice” zaprezentował suitę zabaw, pieśni i tańców lasowiackich. Uczniowie szkół poznali poszczególne elementy kostiumów lasowiackich i na chwilę przenieśli się w klimaty lasowiackiej wsi. Mamy nadzieję, że taka forma prezentacji naszego folkloru przybliżyła zwyczaje i tradycje naszego regionu, właściwości stylistyczne pieśni lasowiackich i formy zabaw, przez co ubogaci rozwój intelektualny młodego pokolenia i na długo pozostanie w pamięci. Lekcje edukacyjne mogły być przeprowadzone dzięki realizacji zadania „Upowszechnianie tradycji lasowiackiej jako rodzimego folkloru ziemi niżańskiej przez zespoły pieśni i tańca” powierzonego przez Gminę i Miasto Nisko.
W dniu 16 października 2013 r. do siedziby Katolickiego Domu Kultury „ARKA” w Racławicach w godzinach wieczornych przybyła grupa studentów z czterech państw wraz z dyrektorem, nauczycielem i uczniami Liceum Ogólnokształcącego w Nisku. Młodzież z Tunezji, Wietnamu, Gruzji i Bułgarii od 15 do 18 października prowadzi warsztaty kulturowe w języku angielskim dla młodzieży licealnej. Na sali baletowej spotkali się z najstarszą grupą Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” i po przedstawieniu się, chętnie przystąpili do wspólnych ćwiczeń z techniki tańca, jak również nauki podstawowych kroków dwóch tańców narodowych Poloneza i Krakowiaka. Młodzież polska miała okazję poznać wybrane elementy tańców bułgarskich, gruzińskich wykonywanych przez kobiety i tunezyjskich. Spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze i przyczyniło się do poznania nie tylko kroków tanecznych, ale też kultury tańca i obyczajów danego narodu. Na zakończenie wpisując się do kroniki Zespołu goście dziękowali za przyjęcie i atrakcyjny rodzaj zajęć.
13 października 2013 r. Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” wyjechał na koncert do Bielin i przed zgromadzoną publicznością w Remizie strażackiej zatańczył brawurowo trzy tańce regionalne Suitę Tańców rzeszowskich, lubelskich i opoczyńskich oraz dwa tańce narodowe Kujawiak z oberkiem. Mieszkańcy Bielin wraz z przedstawicielami władz Gminy i Miasta Ulanów przewodniczącym Rady Miejskiej Edwardem Małkiem, Panią sekretarz Magdaleną Hasiak i sołtysem wsi Bieliny Józefem Wójcikiem oklaskiwali folklor polski prezentowany przez młodzież i dzieci Zespołu „Racławice” z Katolickiego Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Królowej Jadwigi w Racławicach. Koncert odbył się w ramach realizacji zadania „Zakup strojów regionalnych i promocja kultury ludowej” z zakresów małych projektów w ramach działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” objętego PROW na lata 2007 - 2013.
11 października 2013 r. w Sali Widowiskowej Katolickiego Domu Kultury „ARKA” w Racławicach odbył się „koncert jesienny” Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice”. Wśród publiczności gościliśmy uczniów i nauczycieli z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Racławicach oraz rodziców dzieci należących do Zespołu. W koncercie zaprezentowano Kujawiaka, Oberka, Suitę pieśni i tańców rzeszowskich, lubelskich oraz tańce opoczyńskie, które są nowym opracowaniem kolejnego regionu. Zespół w swoim repertuarze posiada kilka opracowań tanecznych z różnych regionów i kultywuje tradycje przez 27 lat swojego istnienia. Katolicki Dom Kultury „ARKA” otrzymał dofinansowanie na realizację zadania „Zakup strojów regionalnych i promocja kultury ludowej” z zakresów małych projektów w ramach działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” objętego PROW na lata 2007 - 2013. Koncert był bardzo ciepło przyjęty przez publiczność, a szczególnie przez najmłodszych.
W sobotę, 28 września 2013 r. Firma StarEvents z Warszawy zaprosiła Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” do udziału w Pikniku „PO RYBY POLACY” organizowanym przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi na Bulwarze im. Marszałka Piłsudskiego w Sandomierzu. Spotkanie rozpoczęło się koncertem Zespołu, który w suicie pieśni i tańców lasowiackich chrześcijańskim pozdrowieniem i chlebem powitał mieszkańców Sandomierza. Grupa dziecięca zaprezentowała tańce i zabawy z regionu lubelskiego i lasowiackiego. Tańce narodowe Kujawiak z Oberkiem zakończyły pierwszą część artystyczną na scenie. Na najmłodszych czekały również inne atrakcje edukacyjne i konkursy, w których chętnie wzięły udział dzieci z naszego Zespołu.
22 września 2013 r. Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” wystąpił na uroczystościach Stulecia Parafii pw. Świętej Marii Magdaleny w Kurzynie Średniej na zaproszenie Burmistrza Gminy i Miasta Ulanów Stanisława Garbacza i Prezesa Stowarzyszenia „Trzy Kurzyny” Agnieszki Budzyńskiej. Koncert spotkał się z życzliwym przyjęciem i zainteresowaniem zgromadzonej publiczności. Dzieci zatańczyły suitę tańców, pieśni i zabaw lasowiackich i lubelskich, a młodzież w strojach łowickich przedstawiła Kujawiaka z Oberkiem. Wśród tancerzy „Racławic” są dzieci mieszkające w Kurzynie; Oliwia Janiec, Szymon Barwa i Wojciech Garbacz. Koncert był dedykacją z okazji wspaniałego Jubileuszu, i cała społeczność Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” wraz z dyrektorem Katolickiego Domu „Arka” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach panią Ewą Sęk życzy potrzebnych Łask Bożych w dalszym rozwoju życia Parafii.
W dniach 20 - 22 września 2013 r. w Nisku miało miejsce XVI Diecezjalne Spotkanie Młodych. Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” na Stadionie MKS „Sokół” w Nisku wystąpił z koncertem w drugim dniu spotkania. W tym samym czasie młodzież, która przybyła z różnych stron Diecezji Sandomierskiej, miała do wyboru kilka form atrakcji artystyczno - animacyjno - wychowawczych. Młodzi, którzy przyszli na stadion ciepło przyjęli występ „Racławic”, poznając tańce i stroje okolicznych regionów rzeszowskiego, lubelskiego, opoczyńskiego, lasowiackiego oraz dwa tańce narodowe Kujawiak z oberkiem.
Trzeciego dnia, 22 września delegacja Zespołu uczestniczyła w uroczystej Mszy Świętej koncelebrowanej pod przewodnictwem Pasterza Diecezji Ks. Bp. Krzysztofa Nitkiewicza. Biskup kierując słowo do młodzieży zwrócił uwagę, by naśladowali Chrystusa, szli za nim i pozostali wierni tak, jak Matka i Św. Jan stojący pod Krzyżem. Ordynariusz Diecezji zwrócił się z prośbą aby pozostali sobą, dzielili się radością, zawsze byli razem i nie dawali spokoju swoim kapłanom. Uroczystą Mszę Świętą zakończyło przekazanie Ikony władzom Sandomierza, w którym za rok organizowane będzie Spotkanie Młodych.
Towarzystwo Przyjaciół Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice”, 2 września 2013 r. zorganizowało uroczyste rozpoczęcie Roku Artystycznego 2013/2014 w Katolicki Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach połączone z zapisami do Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice”. Członkowie Zespołu i nowo przybyłe dzieci wraz z rodzicami uczestniczyły w szerokiej gamie zabaw, gier, konkursów proponowanych przez grupę animatorów Trio z Rio. Wśród propozycji nie zabrakło nauki tańca i malowania twarzy przez panie z Klubu Młodego Strażaka w Cholewianej Górze.
Przez cały miesiąc września trwają zapisy do Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” w siedzibie KDK „ARKA”.
Numery kontaktowe:
158413900 lub 667665162